Korv/ Recept

Grillad salsiccia med bröd och inlagd rödlök

Det är ju inte bara hamburgare som är fantastiskt gott. En bra korv med bröd kan fungera minst lika bra. Denna gång har vi inte stoppat korven själva. Däremot så har vi gått i butikernas hyllor och rotat fram goda korvar. Numera så har de flesta butiker ett ganska bra utbud på färsk korv. Vi snöade in oss på färsk salsciccia och så blev det. Här serverad med krispig picklade rödlök och stigning dijonsenap.

Salsiccia skiljer sig från vanlig grillkorv genom att den är kryddad med fänkålsfrön och ibland lite chili, vilket ger en rundare och lite sötaktig smak som passar utmärkt ihop med den syrliga rödlöken. Välj gärna en korv med lite högre fetthalt till grillen, den håller sig saftig och spricker sällan trots hög värme.

Grilla korven på medelvärme och vänd den ofta så att skinnet blir jämnt och knaprigt utan att brännas. Servera direkt i brödet tillsammans med senap och den inlagda löken, gärna med en klick majonnäs om du vill ha den lite krämigare.

Grillad salsiccia med bröd och inlagd rödlök

Lunch – Husmanskost
Portioner: 4
Förberedelsetid: 5 minuter – Tillagningstid: 15 minuter – Total tid: 20 minuter

Snabb lunch eller på grillutflykten.

Ingredienser

  • 4 st salsciccia
  • 4 st stora korvbröd
  • 4 tsk dijonsenap
  • 4 msk inlagd rödlök

Gör så här

1

Stek/grilla korven, montera ihop med bröd, senap och lök. Ät.

You Might Also Like